Tugas Rutin Kimia Part-1
1. A solution of phosphoric acid was made by dissolving 10.0 g H3PO4 in 100.0 mL water. The resulting volume was 104 mL. Calculater the density, mole fraction, molarity, and molality of the solution? Assume water has a density of 1.00 g/cm3
Answer:
Remember
: density of a solution = mass / volume
Mass
of H3PO4 = 10 gram
Mass
of H2O = ρ x V = 1 g/mL x 100 mL = 100 g
Mass
of solution = 100 g + 10 g = 110 g
Volume
solution = 104 mL
So,
ρ = m/V = 110 g/104 mL = 1,06 g/mL
(2)
Mole Fraction (X)
Mol
of H3PO4 = mass/Mr = 10 g/97,994 g/mol = 0,102 mol
Mol
of H2O = mass/Mr = 100 g/ 18,016 g/mol = 5,551 mol
X(H3PO4)
= mol of H3PO4 / (mol H3PO4 + mol H2O)
= 0,102 / (5,551 + 0,102) = 0,018
X(H2O)
= mol H2O / (mol H3PO4 + mol H2O)=
5,551 / (5,551 + 0,102) = 0,982
(3)
Molarity (C)
C
= mol/Volume
C(H3PO4)
= n/V = 0,102 mol/ 0,104 dm3 = 0,98 mol/dm3
(4)
Molality (b)
b
= mol / mass
b = mol H3PO4/ mass H2O = 0,102 mol/ 0,1 kg = 1,02 mol/kg
2. An aqueous antifreeze solution is 40.0% ethylene glycol (C2H6O2) by mass. The density of the solution is 1.05 g/cm3. Calculate the molality, molarity, and mole fraction of the ethylen glycol.
Answer :
The information we have:
w
= 0,40
ρ
=1,05 g/cm3
Mass
percentage (w) = mass solute / mass solution
And
density of a solution = mass / volume
If
we substitute the mass, we got :
Mass
= w x ρ x V
So,
mass of C2H6O2 = w x ρ x V
Mol
= (w x ρ x V) / Mr = (0,4 x 1,05 g/cm3 x 1000 cm3)/62,07
g/mol = 6,7666 mol
(1)
Molarity (C) = mol/Volume = 6,7666 mol/ 1 dm3 = 6,7666 mol/dm3
Mass
of solution = mass of C2H6O2 + mass of H2O
Mass
of solution = (mol of C2H6O2 x Mr C2H6O2)
+ mass of H2O
Mass
H2O = mass solution – (mol C2H6O2 x
Mr C2H6O2) = ρ x V - (mol C2H6O2
x Mr C2H6O2)
Mass
of H2O = 1.05 g/cm3 x 1000 cm3 – (6.7666 mol x
62.07 g/mol)
Mass
of H2O = 630 g
(2)
So, molality (b) = mol/mass = 6,7666 mol/0,63 kg = 10,74 kg
(3)
Mole Fraction (X) = mol of C2H6O2 / (mol C2H6O2
+ mol of C2H6O2) = 6,7666 / (7,666 +
(630/18,01))
So,
X = 6,7666 mol/41,65 mol = 0,1625
Answer :
Solvation
of salts can be describe as 2 steps process :
1.
breaking of crystal lattice
2.
hydration of realeased salt ions
Crystal
lattice enthalpy, ∆HLE
is defined ,as energy released when forming the crystal lattice. To break the
lattice, we need to add energy to overcome this barrier, equal -∆HLE,
which is in the case of NaI equal to 686 kJ/mol
Hydration
enthalpy, ∆HHyd
is energy required to surround the released ions with the solvent molecules, in
the case of NaI salvation in water, it is equal to -684 kJ/mol
According
to the Hess`s law solvation enthalpy is equal to :
∆HSOLVN
= - ∆HLE+
∆HHyd
∆HSOLVN
= 686 kJ/mol – 596 kJ/mol = -8 kJ/mol
4. Although Al(OH)3 is insoluble in
water, NaOH is very soluble. Explain in terms of lattice energies.
Answer:
Lattice
energy is the energy required to separate 1 mol of an ionic solid into gaseous
ions
5. Which solvent, water or carbon tetrachloride, would you choose to dissolve each of the following?
A.
KrF2 = Nonolar = Carbon tetrachloride
B.
MgF2 = Polar = Water
C. SF2
= Polar = Water
D. CH2O
= Polar = Water
E. SO2
= Polar = Water
F. CH2=CH2 = Nonpolar =
Carbon tetrachloride
Source : slader.com
For number 6-10 read HERE
Thanks. 5NChemistry
Posting Komentar untuk "Tugas Rutin Kimia Part-1"
Yuk....Mari berkomentar dengan bijak.